Worki filtracyjne – jakie wybrać?
Wybór wśród wkładów do filtrów jest obecnie wprost ogromny. Odpowiednie dopasowanie worów filtracyjnych jest kluczowe, by cały proces filtrach przebiegał właściwie i skutecznie. Dowiedzmy się więc, na co należy zwrócić uwagę, wybierając filtr workowy oraz jakie mamy możliwości w tym zakresie.
Worki filtracyjne — co to jest?
Worki filtracyjne to nic innego jak nieodłączny element filtrów workowych, stosowanych do oczyszczania cieczy i powietrza. Najczęściej jednak służą one do filtracji suchej. Rozwiązanie takie pozwala ograniczyć lub nawet całkiem wyeliminować przenikanie pyłów oraz wielu innych nieczystości i substancji. Odgrywają one bardzo ważną rolę w różnego rodzaju procesach produkcyjnych. Najczęściej wykorzystuje się je w specjalnych urządzeniach czyszczących. Stosuje się je w wielu gałęziach przemysłu, od chemicznego, poprzez papierniczy, aż po spożywczy. O tym, gdzie taki worek może zostać zastosowany, decyduje w największym stopniu to, jaki rodzaj worka filtracyjnego zostanie wybrany.
Obecnie na rynku dostępne są różne worki filtracyjne. Różnią się one między sobą sposobem wykonania, kształtem, przepuszczalnością, czy też rozmiarem. Przy filtracji suchej największe znaczenie ma przede wszystkim materiał worków. Do najpopularniejszych należą worki filtracyjne:
- poliestrowe
- polipropylenowe
- poliakrylonitrylowe
- meta-armidowe
- PPS
- poliimidowe.
Każdy z powyższych materiałów ma nieco inne właściwości, przez co sprawdzi się w innych warunkach. Bardzo ważne jest więc, by dobrze dopasować rodzaj worków do konkretnego zadania.
Filtry kieszeniowe i kasetowe — zastosowanie
Prócz klasycznych filtrów workowych bardzo dużą popularnością cieszą się również filtry kasetowe oraz kieszeniowe. Oba te rozwiązania wykorzystuje się głównie systemach klimatyzacyjnych, a także w wentylacjach. Ich zastosowanie jest niezwykle szerokie, ponieważ stosuje się je zarówno w dużych fabrykach, jak i w biurach, czy innych klimatyzowanych przestrzeniach. Głównym zadaniem filtrów kieszeniowych i kasetowych jest zatrzymywanie wszelkich nieczystości i pyłów. Dzięki temu nie przedostają się one do przestrzeni użytkowej. Filtry te dzielimy na wstępne, medium oraz dokładne.
Filtry kasetowe i kieszeniowe różnią się między sobą przede wszystkim budową i kształtem. W obu przypadkach jest on bardzo charakterystyczny. Filtry kieszeniowe, jak sama ich nazwa zresztą wskazuje, przypominają sekwencję kieszeni. Filtry kasetowe składają się natomiast z kilku podzespołów połączonych włóknem szklanym.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze worków filtracyjnych?
W celu wyboru najlepszych filtrów należy wziąć pod uwagę wiele istotnych kwestii. Jedną z najważniejszych jest oczywiście jakość. Worek filtracyjny musi być solidny i wykonany w odpowiedni sposób, dlatego też takie wyroby należy kupować jedynie u sprawdzonych producentów. Kluczowe jest także właściwe dopasowanie worka do konkretnego systemu filtrującego pod względem rozmiaru. Wymiary powinny być idealnie dostosowane do tych, jakie ma filtr. To zapewni łatwy i szybki montaż oraz skuteczną filtrację.
Jej efektywność jest jednak zależna także od innego czynnika, a mianowicie od materiału. Materiały filtracyjne należy zawsze dobierać w sposób indywidualny, bezpośrednio do rodzaju filtra, a także do miejsca jego montażu. Kluczowy jest tu także typ i parametry zanieczyszczeń, jakie mają być izolowane. Mając wszystkie te informacje, możemy wybrać odpowiednie worki filtracyjne i tym samym cieszyć się ich skutecznością.