Jakie są największe zalety paneli LED?
Czy warto zainwestować w panele LED? Panele LED to nowoczesne rozwiązanie, które może być zastosowane zarówno w domu jako oświetlenie w kuchni czy łazience, ale również w obiektach użytkowych, placówkach publicznych, biurach, obiektach handlowych i usługowych, a nawet w szkołach czy szpitalach.
Niewątpliwie największą zaletą opraw ledowych jest to, że przy wytwarzaniu światła nie emitują ciepła w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek. W ten sposób znacznie wydłuża się ich żywotność, ponieważ świecą nawet kilkadziesiąt razy dłużej niż żarówki starego typu. Ponadto produkty te są przyjazne środowisku i nie zużywają dużo prądu.
Jednym z rodzajów oświetlenia tego typu są panele LED w formie najczęściej prostokątów o boku od 20 do 120 cm. W takich modelach światło rozproszone jest przez specjalny materiał LGP. Takie zastosowanie pozwala równomiernie rozłożyć światło na całej powierzchni uprawy. Pozbawione zostały również efektu olśnienia, które bardzo często można zauważyć w przypadku punktowego źródła światła nad kloszem.Panele ledowe już od kilku lat zastępują tradycyjne lampy sufitowe, żarówki i świetlówki. Emitują przyjazne dla oczu równomierne światło, służą przez znacznie dłuższy czas niż tradycyjne odpowiedniki, a ponadto zmniejszają koszty oświetlenia. Właśnie dlatego coraz częściej stosowane są zarówno w domach i mieszkaniach, jak i placówkach publicznych czy obiektach użytkowych i usługowych.
Największe zalety paneli ledowych
Minimalistyczna oprawa świetlna LED wyglądająca bardzo nowocześnie to tylko jedna z zalet takich paneli. Formy prostokątów czy kwadratów najczęściej w kolorze białym wykonane zostały z aluminium i szkła akrylowego. Najczęściej zamawiane są w wymiarach 60×60 cm, 30×30 cm i 120×30 cm oraz okrągłe.Panele LED to ekonomiczne źródło światła. Porównując je do tradycyjnych żarówek, zużywają nawet 50% mniej energii, co pozwala gospodarstwom i przedsiębiorstwom sporo zaoszczędzić.Kolejną zaletą jest ekologiczne rozwiązanie, ponieważ w porównaniu do zwykłych świetlówek czy jarzeniówek, nie zawierają one substancji szkodliwych dla zdrowia czy człowieka, takich jak rtęć i inne metale ciężkie. Nie ma więc ryzyka, aby takie substancje przedostały się do ekosystemu i stanowiły zagrożenie dla ludzi czy nawet roślin.Ostatnią zaletą, o której warto jeszcze wspomnieć, jest trwałe rozwiązanie. Panele z wbudowanym źródłem światła LED nie przegrzewają się, dlatego ich wymiana jest bardzo rzadka i jeden zakupiony egzemplarz służy nam przez wiele lat. Ich żywotność wynosi nawet 50 000 godzin, co znacznie przewyższa trwałością zwykłe żarówki czy lampy halogenowe.
Jak montuje się panele LED?
Panele LED można zamontować aż na trzy sposoby.
1. Montaż natynkowy – panele umieszczone są w przymocowanej do sufitu specjalnej ramce albo na zawieszkach, które montuje się w suficie. W następnym kroku łączone są z uchwytami, które zamocowane są do panelu, co pozwala uzyskać minimalistyczny efekt.
2. Montowany podtynkowo – taki montaż wykonuje się w sufitach, które są do tego przeznaczone i jest to konstrukcja typu Armstrong.
3. Panele LED mogą zostać również podwieszone na linkach, które zamocowane są w uchwytach na suficie. Taka instalacja jest najlepszym rozwiązaniem w wysokich pomieszczeniach, aby stworzyć na przykład dekoracyjne oświetlenie stołu, gdyż można dopasować długość linek do własnych potrzeb.