Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pierwszego komputera dla dziecka?

Jaki pierwszy komputer będzie odpowiedni dla dziecka? Kiedy właściwie przychodzi czas na to, by naszemu dziecku podawać taki sprzęt? tego typu pytania często roją się w głowach rodziców.

Jaki pierwszy komputer będzie odpowiedni dla dziecka? Kiedy właściwie przychodzi czas na to, by naszemu dziecku podawać taki sprzęt?  tego typu pytania często roją się w głowach rodziców. Nawet jeżeli chcemy opóźnić zakup tego urządzenia, prędzej czy później nasze dziecko stanie się posiadaczem komputera i wejdzie w świat technologii. Dlatego w niniejszym tekście skupimy się na tym, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę podczas wyboru pierwszego komputera dla dziecka.

Czy naprawdę dziecku potrzebny jest komputer?

Niestety, ale wśród wielu rodziców ciągle istnieje przekonanie o tym, że szeroko rozumiana technologia ma negatywny wpływ na rozwój oraz zdrowie dzieci. Oczywiście poniekąd jest to prawda, ale nie do końca. Kiedy maluchy wpatrują się w ekrany, może dojść do zniszczenia ich wzroku, obawiamy się o kondycję ich kręgosłupa, a także niedostosowane treści mogą negatywnie wpływać na ich rozwój i umysł. Małe dzieci bardzo często nie radzą sobie z teściami, które są dla nich zbyt trudne i niezrozumiałe. Często skutkuje to koszmarami nocnymi, agresją i tak dalej. Głosy starszych pokoleń mówią jasno, że korzystanie z nowoczesnych technologii to nic dobrego. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że problem nie leży po stronie urządzeń, ale powinniśmy zwrócić uwagę na sposób, czas oraz intensywność korzystania z tego typu rozwiązań. Jeżeli komputer czy jakiekolwiek inny sprzęt elektroniczny będzie wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem, stanie się narzędziem pożytecznym i wspomagającym. W sytuacji jednak, kiedy dochodzi do nieumiejętnego i niewłaściwego korzystania z niego, może okazać się to fatalne w skutkach. Dlatego też wcale nie musimy usilnie chronić naszych dzieci przed nowoczesnymi technologiami, ale kluczowe jest to, by nauczyć je właściwie z nich korzystać. Oznacza to więc, że komputery, smartfony, tablety i tak dalej powinniśmy traktować nie tylko i wyłącznie jako umilacze czasu, ale narzędzia edukacyjne, które mogą wpływać na rozwój zainteresowań naszych dzieci oraz wspomagać ich w kluczowych umiejętnościach.

Kiedy możemy planować zakup komputera?

Mimo tego, że staramy się łagodnie podejść do tematu nowoczesnych technologii, wcale nie oznacza to, że kiedy nasze dziecko nauczy się siedzieć, powinno oglądać obrazy z komputera i uczyć się jego obsługi. Wręcz przeciwnie — specjaliści uznają, że potrzeba zaznajomienia się z technologiami wywodzi się dopiero w momencie rozpoczęcia edukacji w szkole podstawowej. Oczywiście w wieku przedszkolnym dzieci już często korzystają z telewizorów w celu oglądania bajek, czy rozwijają swoje umiejętności językowe, korzystając z programów edukacyjnych na komputerze, ale w miarę możliwości należy wstrzymać się z dostępem do nowoczesnych urządzeń.

Jaki komputer kupić?

Wielu rodziców zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w laptop, czy raczej komputer stacjonarny. Mimo tego, że laptop wydaje się tutaj Wyborem łatwiejszym do zrealizowania, o tyle na początek desktop, które wymaga od nas więcej dostępnego wolnego miejsca i zaopatrzenia się także w inne urządzenia niezbędne do jego funkcjonowania, może być lepszym wyborem. Mobilność nie będzie tutaj potrzebna, co często bywa niezbędna w pracy biurowej. Lepiej, żeby dzieci korzystały z komputera stacjonarnego, gdyż w każdej chwili rodzic będzie mógł dopilnować tego, jak długo dziecko korzysta z komputera. Oczywiście również laptopy w rękach dzieci bywają bardziej awaryjne i częściej musielibyśmy odwiedzać serwis komputerowy. Również serwis komputerów możemy odwiedzić w sytuacji, kiedy dziecko dostało komputer stacjonarny, ale zminimalizujemy tutaj ryzyko uszkodzeń mechanicznych.

Podsumowanie

Na początek wcale nie musimy kupować niezwykle zaawansowanego sprzętu wyposażonego w najwyższej jakości podzespoły. By dziecko mogło korzystać z komputera w celach edukacyjnych i rzadko w celach rozrywkowych wystarczy zupełnie podstawowe rozwiązanie. Skorzystanie z pomocy fachowców w tym aspekcie będzie niezwykle cenne, jeżeli nie posiadamy wiedzy z tego zakresu. Z czasem, kiedy dziecko zacznie dorastać, a komputer okaże mu się niezbędnym narzędziem edukacyjnym, możemy rozważyć zakup mobilnego rozwiązania.