Przepakowanie jako kluczowy element procesu logistycznego i dystrybucyjnego

Logistyka i dystrybucja to dwa filary sprzedaży – zarówno detalicznej, jak i hurtowej. Istotny udział mają w tym takie procesy jak chociażby przepakowywanie towarów z większych opakowań do mniejszych lub odwrotnie. Zleca się to zewnętrznym, wyspecjalizowanym w świadczeniu tej usługi podmiotom, aby zyskać gwarancję zachowania wymaganej masy opakowań oraz przyspieszyć cały proces. Na czym właściwie polega przepakowanie materiałów? Jakie przynosi korzyści na gruncie zarówno logistyki magazynowej, jak i dystrybucji oraz transportu? To już wyjaśniamy w naszym artykule.

Przepakowanie jako kluczowy element procesu logistycznego i dystrybucyjnego

Logistyka i dystrybucja to dwa filary sprzedaży – zarówno detalicznej, jak i hurtowej. Istotny udział mają w tym takie procesy jak chociażby przepakowywanie towarów z większych opakowań do mniejszych lub odwrotnie. Zleca się to zewnętrznym, wyspecjalizowanym w świadczeniu tej usługi podmiotom, aby zyskać gwarancję zachowania wymaganej masy opakowań oraz przyspieszyć cały proces.  Na czym właściwie polega przepakowanie materiałów? Jakie przynosi korzyści na gruncie zarówno logistyki magazynowej, jak i dystrybucji oraz transportu? To już wyjaśniamy w naszym artykule.

Przepakowywanie towarów – co trzeba o tym wiedzieć?

Przepakowanie to proces logistyczny polegający na przenoszeniu materiałów z jednego rodzaju opakowań do innych, dostosowanych do specyfiki produktu i potrzeb nabywcy końcowego. Przykładowo: jeśli producent posiada materiał sypki transportowany w cysternie, to może chcieć go poporcjować w małe worki z myślą o sprzedaży detalicznej, zlecając tę usługę zewnętrznemu wykonawcy.

Oto kilka najczęstszych przykładów przepakowywania towarów sypkich i granulowanych:

  • Z silo trucków do Big Bagówo pojemności 500-1000 kg lub do mniejszych worków.
  • Z Big Bagów do worków jednostkowych(20–25 kg), co jest szczególnie przydatne w przypadku produktów przeznaczonych na rynek detaliczny.
  • Z mniejszych opakowań do Big Bagów, co odpowiada potrzebom klientów hurtowych i pozwala na tańszą dystrybucję dużych partii materiałów.
  • Z mniejszych opakowań do silo truckówna potrzeby transportu dużej ilości towaru.

Główne cele przepakowywania

Przepakowywanie towarów pełni kluczową rolę w dostosowywaniu produktów do wymagań rynku. Ma również istotne znaczenie z punktu widzenia optymalizacji procesów logistycznych.

Przepakowanie pozwala na dostosowanie opakowań do potrzeb klientów końcowych producenta. Przykładowo: nabywcy hurtowi preferują duże opakowania, takie jak Big Bagi, które są ekonomiczne i łatwe w transporcie. Z kolei klienci detaliczni wolą mniejsze opakowania, które są wygodniejsze w użyciu i przechowywaniu oraz pozwalają na zaspokojenie realnego zapotrzebowania na dany produkt.

Przepakowanie ma na celu również ułatwienie procesów logistycznych. Mniejsze opakowania są łatwiejsze w przechowywaniu i transporcie, co przekłada się na niższe koszty logistyki.

Ochrona materiałów – to bardzo ważna funkcja przepakowywania. Stosując odpowiednie opakowania lepiej chronimy towary przed wilgocią, kurzem i innymi niekorzystnymi czynnikami, co minimalizuje straty finansowe po stronie producenta.

Dzięki przepakowaniu towarów można również zwiększyć ich potencjał marketingowy (estetyczne i funkcjonalne opakowania lepiej prezentują produkt i przyciągają uwagę klientów) oraz poszerzyć rynki zbytu poprze dopasowanie wielkości opakowań do specyfiki różnych kanałów dystrybucji.

Komu powierzyć przepakowanie materiału?

Tę usługę świadczą wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które dysponują odpowiednim zapleczem technicznym, wykwalifikowaną kadrą oraz niezbędnym doświadczeniem pozwalającym zachować maksymalną precyzję przy przepakowywaniu różnego rodzaju materiałów, czy to do większych, czy mniejszych opakowań.

Na polskim rynku znakomitą renomą cieszy się spółka PEDMO, specjalizująca się w przepakowywaniu materiałów sypkich i granulowanych na potrzeby różnych branż, takich jak przemysł ciężki, hutnictwo, odlewnictwo i wiele innych.

PEDMO zapewnia pełne dostosowanie procesu przepakowywania do specyfiki produktu i wymagań klienta, dysponując nowoczesnym zapleczem technicznym umożliwiającym terminową realizację nawet najbardziej zaawansowanych zamówień.

Z pełną ofertą PEDMO, która obejmuje również m.in. konfekcjonowanie towarów czy dystrybucję materiałów dla hutnictwa i odlewnictwa, można się zapoznać na jej stronie internetowej pod adresem https://pedmo.eu/.